آموزشیفناوری

معرفی زبان های برنامه نویسی سایت

به گزارش بدانید ها دو رویکرد جامع و کلی برای توسعه وبسایت ها وجود دارد که تحت عناوین برنامه نویسی وب ( توسط زبان برنامه نویسی ) و طراحی وب شناخته می شود و هر کدام از آنها زبان های متعدد و گوناگونی را برای ساخت وب سایت پوشش می دهند .

زبان برنامه نویسی سایت

بیشتر برنامه نویسان و طراحان صفحات و سایت های اینترنتی بر روی برنامه نویسی سمت کاربر متمرکز هستند :

زبان برنامه نویسی jquery

زبان برنامه نویسی Jquery

یکی از محبوب ترین فریم ورک ها ، فریمورک جی کوئری می باشد که بسیار پر طرفدار است ، این فریم ورک کم حجم جاوا اسکریپ در مرورگر فایرفاکس می باشد که در سال ۲۰۰۶ این زبان را معرفی کرد.

این زبان برنامه نویسی به طور کامل رایگان می باشد و و تحت دو پروانه gpl و mtl توسعه می یابد ، این زبان برای کنترل کردن عناصر صفحه های وب دارای مقدار زیادی تابع است و همینطور پلاگین های گوناگون و پرکاربردی را دارا می باشد.

زبان برنامه نویسی سی اس اس

Css

تیمی از کنسرسیوم جهانی وب با رهبری دوتن از افراد با نام های برت باس و هیکن لای سازندگان شیوه نامه آبشاری به شمار می روند به نحوی که نسخه اولیه css در سال ۱۹۶۰ انتشار پیدا کرد و در آن زمان قادر بود تغییراتی را روی فونت های صفحات و رنگ آنها و همینطور رنگ تغییراتی را روی رنگ پس زمینه بوجود بیاورد .

به طور کلی باید عنوان کرد که این شیوه نامه آبشاری که ۱۹۸۰با هدف منسجم کردن اطلاعات اسناد وب در سال توسعه داده شد ، زبانی است برای شکل دادن و آرایش عناصر مختلف صفحه های وب . بعد از آن دومین نسخه از زبان برنامه نویسی css در سال ۱۹۹۸ میلادی انتشار یافت و اکنون نیز نسخه آخر این زبان همچان در حال توسعه می باشد .

می توان زبان های html و css را دو یار و مکمل جدا نشدنی نامید و به طور معمول هر وب سایتی که وجود دارد دست کم یک فایل شیوه نامه استایل را دارا می باشد.

زبان برنامه نویسی html

زبان برنامه نویسی Html

زبان برنامه نویسی Html نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط تیم برنزلی برای منتشر کردن داده ها و اطلاعات ساخته شد . پیکره و ساختار صفحات اینترنتی معمولا بر پایه عناصر زبان برنامه نویسی html استوار می باشد ، تگ ها همان عناصر در نزد توسعه دهندگان وب به شمار می روند .شکل کلی یک تگ html بدین گونه بدین صورت است .

تمام اطلاعاتی که قرار است برای کاربران اینترنت به نمایش در بیاید باید در بین این تگ ها قرار بگیرند . با توجه به این توضیحات می توان اینگونه برداشت کرد که html یک زبان برنامه نویسی به شمار نمی رود بلکه زبانی است برای نشانه گذاری کردن عناصر صفحات وب .

هم اکنون نسخه آخر این زبان ، پنجمین نسل از زبان برنامه نویسی html می باشد که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و بدلیل اینکه تاکنون به تایید کنسرسیوم جهانی وب نرسیده ، توسعه آن نیز هنوز نهایی نشده است.

تعداد زیادی از کارشناسان وب بر این عقیده هستند که نوشتن کد در زبان html5 نمای جدیدتری از خود را بروز خواهد داد به نحوی که تمام عناصر صفحه ها معنا دارتر شده و به تدریج قادر خواهد بود تبدیل به زبانی برای تولید اپلیکشین ها شود . اهمیت دست یافتن به html5 آن قدر زیاد بود که استیو جابز سازنده و موسس شرکت اپل در سال ۲۰۱۰ طی نامه ای بلند بالا خبر از ظهور html5 و نابودی فلش داد.

آشنایی با زبان html
زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت Javascript

برند ایچ در پروژه مرورگر نت اسکیپ ، زبان جاوا اسکریپت را توسعه داد و اولین بار تحت نسخه بتای نت اسکیپ ۲ با بازار روانه شد . این زبان اولین بار تحت عنوان لایو اسکریپ معرفی و بعدها به اسم جاوا اسکریپ تغییر کرد .

پویایی که در صفحات وب شاهد آن هستیم بر پایه زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می باشد . این زبان از خانواده زبان های اسکریپتی به شمار می رود و قادر می باشد در بین عناصر صفحات وب قرار بگیرد و همچنین عناصر مورد نظر را تحت کنترل خود در آورد .

معرفی برنامه نویسی سمت سرور

معرفی برنامه نویسی سمت سرور

قبل از شروع بحث در رابطه با برنامه نویسی سمت سرور باید چند مفهوم را به شما معرفی کنیم :

هاست

فضایی که تمام فایل ها و اطلاعات وبگاه ما روی آن قرار می گیرد ، هاست نام دارد .

سرور

سرور یک نوع کامپیورتر به شمار می رود و درصورتی که کاربران به اینترنت متصل باشند می توانند به اطلاعاتی که روی آن دسترسی پیدا کنند.

وب سرور

نرم افزای که در خواست های کاربران اینترنتی که از طریق پروتکل هایی مانند http که به وسیله مرورگر ها ارسال می شود  را دریافت می کنند وب سرور می باشد . وب سرور در نهایت صفحه وب های یافته شده را به وسیله شبکه به مرورگرهای کاربرانِ درخواست کننده می فرستد .

بیشتر صفحات اینترنتی در اوایل راه اندازی وب به شکل استاتیک وجود داشتند و برای تغییری کوچک در آنها نیاز به کار زیاد و سختی بسیاری بود و به مرور با معرفی وب ۲ و گسترش پیدا کردن کاربران که برای محتوا به وبسایت مراجعه می کردند ، احتیاج به پویایی صفحات وب بیش از پیش احساس شد و دیگر مانند گذشته روش های سنتی جوابگوی نیازهایی مدیران وبگاه ها نبود .

در صورتی که بخواهیم به روش ساده نحوه کار کرد زبان های سمت سرور رت شرح دهیم باید اینگونه بگوییم که وب سایت هایی که دارای صفحات پویا هستند و به طور مرتب ر حال تولیدمحتوا هستند احتیاج دارند تا این درخواست های خود را در قالب یک زبان برنامه نویسی به سرور سایت هود انتقال دهند ، سیستم های مدیریت محتوا نیز به کمک همین زبان ها و به عنوان یک نرم افزار تحت وب تولید و عرضه می شوند تا به این وسیله قادر باشند این درخواست ها را برای مدیران وب سایت ها مدیریت نمایند .

وب سرور

برنامه نویسی سمت سرور

زبان برنامه نویسی Php

کلمه php برگرفته شده از واژه hypertext preprocessor است که یک زبان برنامه نویسی منبع باز و قابل توسعه به شمار می رود . این زبان برنامه نویسی توسط راموس لردوف کانادایی در سال در سال ۱۹۹۴ میلادی معرفی شد . برنامه هایی که با این اسکریپت نوشته می شود تحت لینوکس اجرا می شوند .

لازم به ذکر است که برنامه هایی که با زبان php نوشته می شوند قابلیت اجرا شدن تحت ویندوز را نیز دارند . نام بانک اطلاعاتی این زبان mysql می باشد و آخرین نگارش این زبان ، پنجمین نسخه آن به شمار می رود و نسبت به نسخ های قبل توجه و تمرکز بیشتری روی معماری سه لایه دارد .

زبان برنامه نویسی Asp.net

زبان برنامه نویسی Asp.net

واژه ASP مخفف active sever page یا همان صفحات فعال تحت سرور می باشد . اولین نسخه زبان asp.net تحت فریم ورک دات نت توسط کمپانی  مایکرو سافت در سال ۲۰۰۲ و برای تولید صفحه های پویا معرفی گردید . این زبان هم اکنون به یکی از زبان های پر قدرت برای ساخت نرم افزار های وب تبدیل شده است .

نرم افزار هایی که باید این زبان نوشته شده اند قابل اجرا در سرور های ویندوز می باشند و به طور معمول بانک اطلاعاتی آنها همان sql server معروف است .لازم به ذکر است که نسخه چهارم این زبان ، آخرین نسخه آن به شمار می رود که در این نسخه توجه زیادی برروی معماری سه لایه یا mvc وجود دارد .

بیشتر بخوانیم : آشنایی با مکعب روبیک
کتابخانه
زبان برنامه نویسی جاوا java

جاوا Java

لازم به ذکر است که زبان های جاوا اسکریپت و زبان جاوا به صورت کامل از یکدیگر مجزا هستند . زبان جاوا در سال ۱۹۹۵ و تحت لیسانس شرکت سان ساخته شد .

زبان برنامه نویسی ruby

 Ruby

ساخت این زبان به اواسط دهه ۱۹۹۰ مربوط می شود و خالق این زبان برنامه نویسی شخصی به اسم یوکیهیرو ماتز ماتسوموتو می باشد . نسخه های گوناگونی از زبان برنامه نویسی رابی در سال های اخیرتوسعه پیدا کرده و نسخه پایدار آن نیز در سال ۲۰۰۶ میلادی انتشار یافت .

جاوا به دو دسته تقسیم بندی می شود

بیشتر بخوانید:

نگارش استاندارد جاوا

j2se نامی است که برای این تکنولوژی رواج یافته است و j2se مخفف عبارت java2platform standard edition  است . توسعه برنامه های بسیار بزرگ و سازمانی به کمک همین تکنولوژی  صورت می پذیرد . برنامه نویسانی که به این نسخه مسلط هستند می توانند از برنامه های بزرگی برای شبکه ها و حتی سرور ها بسازند .

جاوا برای موبایل اپلیکیشن ها

این تکنولوژی نیز معمولا به اسم j2me یا java 2mobility شناخته می شود و بیشتر برای مقابله با محدودیت های ساخت برنامه های کاربردی در دستگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد . این تکنولوژی کتابخانه های بسیاری برای توسعه اپلیکیشن را دارا می باشد .

زبان های برنامه نویسی وب سایت

زبان های متداول برای برنامه نویسی سایت

بررسی کردن و انتخاب دو زبان خاص تکنولوژی یعنی ASP.NET و PHP بین کاربران توسعه دهنده اپلیکیشن بسیار همه گیر است و با گذشت زمان ، برنامه نویسان بیشتر با توجه به سیاست شرکت ها و محیطی که در آن مشغول به کار هستند یکی از این تکنولوژی ها را انتخاب می کنند .

زبان برنامه نویسی php

زبان برنامه نویسی PHP با هدف نگارش و نوشتن اسکریپتهای وب ساخته شد، در واقع هدف از پیچیدگیهای Perl و نوشتن CGI با زبانهایی مثل C بود. زبان برنامه نویسی PHP به تدریج پیشرفت کرد و بخصوص ویژگی که باعث سرعت بخشیدن به این حرکت شد Open Source بودن آن بود .

در اولین گام تعداد دستور ها و تابع های زبان برنامه نویسی PHP گسترش یافت و همچنین به راحتی کارهای نسبت پیچیده ای (مثل کار با سوکتها یا تصاویر) با توابع این زبان قابل اجراست . از نظر معماری نیز زبان برنامه نویسی PHP با پشتیبانی از شی گرایی پیشرفت مهم دیگری را تجربه کرده است .

به طور کلی زبان برنامه نویسی PHP یکی از زبان های معمول برای نوشتن اسکریپت های اجرایی در محیط یونیکس ، لینوکس (هرچند که در ویندوز نیز به خوبی اجرا می شود) و کار با نرم افزار مدیریت بانک اطلاعات MySQL است.

کاربرانی که قصد دارند به کارهای فریلنسر و دورکاری بپردازند می توانند یکی از این زبان ها را آموزش ببینند و در راستای کسب درآمد از اینترنت از آنها استفاده نمایند .

زبان برنامه نویسی ASP.NET نیز یک نسل جدید از ASP کلاسیک در بستر دات نت به شمار می رود و از این نظر پیشرفت قابل توجهی نسبت به ASP کلاسیک را تجربه کرده است . با زبان برنامه نویسی ASP.NET و با وجود کتابخانه غنی توابع و کلاسهای دات نت تقریبا امکان انجام هر کاری در وب وجود دارد .

اگر چه مایکروسافت در معماری دات نت هدف اجرا در پلاتفرمها و سیستم عاملهای مختلف را مد نظر داشته است اما دست کم تا این لحظه میتوان دات نت را یک ابزار توسعه در سیستم عامل ویندوز بشمار برد .

لازم به ذکر می باشد که پروژه هایی برای شبیه سازی و انتقال دات نت به محیط لینوکس نیز وجود دارد که می توان از پروژه Mono به عنوان یکی از مهمترین آنها نام برد . با توجه به این مباحث این انتظار از ASP.NET وجود دارد که در آینده ای نچندان دور در هر سیستم عامل و پلاتفرمی اجرا شود.

محمد علی علم خواه

محمد علی علم خواه سلام مدیر سایت هستم در کنار دوستان گرامی . متولد بهمن 1382 اصلیتم زنجانی متولد قم و ساکن همدان هستم. عاشق وبلاگ نویسی ام و 4 ساله وبلاگ نویسی میکنم. به مطالب جالب و دانستنی های علمی علاقه دارم. منتظر مطالب بعدی من باشید...

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن