اماکنایران شناسی

معرفی استان سمنان

به گزارش بدانید ها ، استان سمنان یکی از استانهای شمال شرقی ایران است.مساحت این استان برابر با ۹۷,۴۹۱ کیلومتر مربع است که ۹/۵ درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود. این استان از نظر مساحت ششمین استان ایران است و وسعت آن حدودا چهار برابر استان تهران می باشد.

این استان از شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران،از جنوب به استان های یزد و اصفهان،از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استانهای تهران و قم محدود است و مرکز و بزرگترین شهر این استان، شهر سمنان است. شهرستان سمنان در ۲۲۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد.

عکس هوایی از شهر سمنان

شهرستان های استان

سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، سرخه،آرادان،میامی

شهر های استان

سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، ایوانکی، شهمیرزاد، سرخه، بسطام، آرادان، مجن، کلاته خیج، درجزین، دیباج، کلاته، میامی، رودیان، امیریه، بیارجمند، کهن آباد

جمعیت استان سمنان

این استان طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیتی معادل ۷۰۲,۳۶۰ نفر دارد. در سال ۱۳۸۵، جمعیت استان ۵۸۹,۷۴۲ نفر بود که از این تعداد، ۴۴۰,۵۵۹ نفر در مناطق شهری ساکن بودند. تراکم نسبی جمعیت در همین سال، ۶ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است. استان سمنان کمترین تراکم نسبی جمعیت در ایران را دارد. جالب توجه اینکه این استان پهناور ، کمتر از یک درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.(۱۳۸۵)

مردم شناسی و آیین ها

لباس محلی مردم در استان سمنان

تقریبا تمامی مردم سمنان،مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند.اما در سرشماری در ۱۳۷۵ مشخص گردید که ۸۱ نفر زرتشتی و ۳۷ نفر کلیمی نیز در این استان زندگی می کنند. برخی از مهاجرانی که در حال حاضر در سمنان ساکن هستند،پیرو مذهب تسنن می باشند.

در نظرسنجی ای که در سال ۱۳۸۹ انجام شد، درصد اقوام مختلف در استان سمنان بدین شرح است: ۹۱/۵ درصد فارس، ۱/۵ درصد ترک، ۴/۶ درصد شمالی، ۰/۸ درصد کرد، ۰/۱ درصد لر و ۰/۸ از سایر اقوام بوده اند.

بیشتر بخوانید:

 • معرفی استان خوزستان
 • معرفی استان مرکزی
 • معرفی استان بوشهر
 • زندگینامه آیت الله مدرس
 • سندرم داون چیست؟

زبان و گویش ها

 به دلیل این که مردم سمنان به گویش‌ های مختلفی سخن می‌گویند، این استان به جزیره لهجه‌ها معروف است. زبان رسمی مردم استان سمنان مانند همه ایرانیان فارسی دری است اما به لحاظ گستردگی و تحولات عوامل جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی، از تعدد و تنوع گویش‌ها و لهجه‌ های خاصی برخوردار است.

گویش سمنانی مرتبط با زبان‌ های ماد و پارت است. گویش سمنانی و لهجه‌ های اطراف به ۵ دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از سمنانی، سنگسری، شهمیرزادی، لاسجردی و سرخه‌ ای که در این میان گویش سمنانی از همه قدیمی‌ تر است و شناخت اصول و قواعد و نیز تهیه دستور صرف و نحو کامل، دقیق و صحیح آن کاری دشوار است.

نقشه ی گویش های شمال کشور،زبان سمنانی با رنگ صورتی مشخص است.

این گویش چنان با سایر گویش‌های ایرانی تفاوت دارد که شاید بتوان بدون تحصیل و اطلاع قبلی تمام گویش‌ های ایرانی مانند مازندرانی، یزدی، اصفهانی و … را متوجه شد اما وقتی اهل سمنان به زبان خود سخن می‌ گوید، مطلقاً از آن چیزی دریافت نمی‌شود.

صنایع دستی

سمنان یکی از مراکز قابل توجه ایران در صنایع دستی است.در این استان انواع صنایع دستی نظیر قالیبافی، گلیم بافی، نمد مالی، سرامیک و سفالسازی و… وجود دارد که هر یک از آن‌ها سوغاتی گرانقدر برای بازدیدکنندگان به شمار می‌آیند.

یک کارگاه صنایع دستی در استان سمنان

غذاهای محلی

احتمالا شما هم تا به حال از شهر های استان سمنان عبور کرده اید، اما تا به حال از غذاهای محلی این استان اطلاعی نداشته اید.خوب است بدانید که در این استان پهناور کویری، غذاهای محلی متنوع و خوشمزه ای پخته می شود.

خورشت هویج و پسته، آبگوشت خربزه، ته چین گوشت گرمسار،ته چین شهمیرزادی، مانی پلو، چرتمه پلو،خلال پلو، سبزی پلو دامغانی، تاک پلو و… از غذاهای محلی سمنان هستند.

خلال پلو دامغانی-غذای خوشمزه ی محلی

صنعت در استان سمنان

استان سمنان با دارابودن شهرک های صنعتی و کارگاههای تولیدی متوسط و بزرگ، یکی از قطب های صنعتی کشور محسوب می گردد.

در این استان طیف بسیار متنوعی از انواع صنایع بزرگ و کوچک فعالیت میکنند. کارخانجات داروسازی، تولید فلزات ،تولید مواد شیمیایی، لوله سازی، تهیه نمک خوراکی، کارخانه های مواد بهداشتی و مواد خوراکی از صنایع موجود در شهرک های صنعتی استان سمنان هستند.

شهرک صنعتی سمنان

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

در استان سمنان تعداد ۲۳ مرکز علمی و دانشگاهی تعریف شده است. دانشگاههای استان سمنان صاحب امتیاز ۳۷ ژورنال تخصصی علمی هستند و تاکنون ۲۱۷ شماره منتشر نموده اند. استان سمنان میزبان ۶۷ همایش علمی تخصصی و ۷ سخنرانی علمی بوده است.

پژوهشگران دانشگاهها و مراکز علمی استان سمنان، تاکنون ۴۱۹۸۹ مقاله علمی منتشر نموده اند. در سال ۱۳۹۷ در دانشگاههای استان سمنان تعداد ۶۵,۵۸۹ دانشجو مشغول تحصیل بوده است و این مراکز دارای ۳,۶۱۷ استاد و عضو هیات علمی بودند.
*در این آمار اطلاعات دانشگاه های فنی و حرفه ای محاسبه نشده است.

دانشگاه سمنان-برترین دانشگاه استان

برترین دانشگاه های استان در سال ۱۳۹۷

 • دانشگاه سمنان (رتبه در کشور:۲۵)
 • دانشگاه صنعتی شاهرود (رتبه در کشور:۵۰)
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان (رتبه در کشور:۸۲)

دانشگاه های استان

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهمیرزاد
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر
 • دانشگاه پیام نور واحد دامغان
 • دانشگاه پیام نور واحد شاهرود
 • دانشگاه پیام نور واحد گرمسار
 • دانشگاه دامغان
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود
 • دانشگاه غیردولتی ایوانکی
 • دانشگاه فرزانگان سمنان
 • دانشگاه گرمسار
 • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان
 • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود)
 • مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی کشاورزی دامغان (رسول اکرم)
 • موسسه آموزش عالی ادیبان (گرمسار)
 • موسسه آموزش عالی شاهرود
 • موسسه آموزش عالی علاءالدوله سمنانی گرمسار

حمل و نقل چگونه است؟

همانطور که می دانید،استان سمنان بر سر راه اصلی تهران-مشهد واقع شده است و به همین علت حمل و نقل در این استان از اهمیت ویژه و بسیار بالایی برخوردار است.

پایانه های مسافربری

در استان سمنان، بیش از ۳۵ شرکت و موسسه ی مسافربری فعال وجود دارند که روزانه صدها مسافر در آنها جا به جا میشوند. شهر سمنان هم دارای دو پایانه مسافربری است که در غرب و شرق آن واقع شده است.

پایانه غرب برای خدمات رسانی به مسافران شهرهای تهران و شهرهای شمالی ایران مانند فیروزکوه،قائم شهر و ساری در نظر گرفته شده است. این پایانه در میدان امام حسین سمنان واقع شده است.

پایانه شرق سمنان که در بلوار سفیر امید این شهر واقع شده است به مسافران شهرهای شرقی استان مانند دامغان و بسطام در نظر گرفته شده است.
همچنین ساکنان شهرهای شمال غربی و غرب ایران با استفاده از اتوبوس های مشهد می توانند به شهر سمنان دسترسی داشته باشند.

راه آهن استان سمنان

ایستگاه راه آهن سمنان

در استان سمنان، راه آهن نقش مهمی را در جابجایی مسافران ایفا می کند. خط آهن شمال شرق که تهران را به خراسان متصل می کند، از استان سمنان عبور می کند. از میان حدود ۳۸۰ ایستگاه فعال در راه آهن کشور، ۲۷ ایستگاه در این استان قرار دارد. در این میان ایستگاه راه آهن شاهرود و سمنان از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

فرودگاه ها

فرودگاه بین المللی شاهرود

در این استان حمل و نقل هوایی از طریق دو فرودگاه موجود در این استان صورت می گیرد. این دو فرودگاه عبارتند از:

 • فرودگاه شاهرود
 • فرودگاه سمنان

فرودگاه بین المللی شاهرود فرودگاهی در شمال شرق ایران و بزرگترین فرودگاه در استان سمنان با کد یاتا RUD و ایکائو OIMJ میباشد که در شهرستان شاهرود قرار دارد.

آدرس: شاهرود،کیلومتر ۱۴ جاده مشهد.

فرودگاه سمنان فرودگاهی داخلی با کد ایکائو OI۲۱ در استان سمنان است که در مرکز این استان «یعنی شهر سمنان» قرار دارد.

آدرس: سمنان، کیلومتر ۱۰ جاده مشهد.

ویژگی های اقلیمی و طبیعی

استان سمنان در دامنه‌های جنوبی سلسله جبال البرز قرار گرفته است. ارتفاع آن از شمال به جنوب کاهش می‌یابد و به دشت کویر ختم می‌شود. 
رشته‌کوه‌های البرز، از کوه‌های طالش در غرب شروع و تا ارتفاعات خراسان در شرق کشیده شده است. این رشته ممتد، از نظر نحوه استقرار در شرق و غرب تفاوت‌هایی پیدا کرده است. جهت کوه‌ها در غرب تا حبله‌رود از شمال غربی به سوی جنوب شرقی است، در حالی که در شرق این رودخانه امتداد این کوه‌ها جهت معکوس دارد، یعنی از جنوب غربی به طرف شمال شرقی امتداد دارد.

این دیواره بلند و طولانی، مانند قوسی بزرگ است که به سمت شمالی گشوده شده و مناطق پست و مسطح اطراف دریای خزر را از فلات مرتفع مرکزی ایران (‌از جمله استان سمنان) جدا کرده است. کوه‌های پراکنده جنوبی استان سمنان که متشکل از تپه‌های اواخر دوران ترشیاری هستند، دشت‌هایی مانند گرمسار، ایوانکی، چاله دامغان، میامی و مخروط‌افکنه شاهرود را به وجود آورده‌اند.

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌‌‌توان استان سمنان را به دو بخش کوهستانی و دشت‌های پایکوهی تقسیم کرد.

نواحی کوهستانی از مهم‌ترین و کارآمدترین ناحیه‌های دارای امکانات معدنی هستند که برای گذران اوقات فراغت مردم نیز مناسب‌اند. در دشت‌های پایکوهی استان، بسیاری از شهرهای باستانی جای گرفته‌اند.

خصوصیات جوی


خصوصیات جوّی استان سمنان نشانگر تنوع در اقلیم آن است. این تنوع اقلیمی، به دو شکل خود را نشان می‌دهد : 

 1. اقلیم نیمه بیابانی شدید که اقلیم مختص دشت‌ها ، کویر نمک و قسمت‌هایی از فلات شمالی و مرکز ایران است و بخش‌هایی از استان سمنان از جمله گرمسار و بن کوه را در بر گرفته است. در این نقاط، میزان بارش و نزولات جوّی اندک است و معمولاً بارندگی آن در اوایل بهار و در بعضی از سال‌ها در تابستان نیز به وقوع می‌پیوندد.
 2. اقلیم نیمه بیابانی خفیف که علاوه بر بخش‌های مختلف ایران، قسمت‌هایی از خراسان، سمنان‌، شاهرود و دامغان را نیز در بر می‌گیرد. بارندگی در این نواحی، معمولاً در پائیز و بهار نیز صورت می‌گیرد، ولی بیشترین بارندگی در فصل زمستان روی می‌دهد.

آب و هوا

استان سمنان، تحت تأثیر جریان‌های هوایی گرم و خشک دشت کویر است ولی عواملی چون دوری از دریا، جهت و امتداد کوه‌ها، ارتفاع مکان و وزش بادها نیز در آب و هوای آن مؤثرند.

کویر شوراب-سمنان

در این استان، سه نوع آب و هوا را می‌توان مشخص کرد :

 • قسمت شمالی شامل شاهرود، دامغان، مهدیشهر و شهمیرزاد، در زمستان هوایی خشک و مرطوب و در تابستان وضعیتی معتدل دارد.
 • قسمت جنوبی شامل گرمسار و جنوب شهرستان سمنان، در تابستان‌ها هوای بیابانی و نسبتاً گرم و خشک و در زمستان‌ها هوای سرد دارد.
 • قسمت شمال شرقی شامل میامی و حسین‌آباد کالپوش، در تابستان هوای معتدل و مرطوب و در زمستان هوای سرد دارد.

دما

میانگین حرارت سالانه شهر سمنان ۱۷/۸ درجه، شاهرود ۱۴/۱ و گرمسار ۱۷/۵ درجه سانتی‌گراد است. با توجه به این ارقام، شهرها از میان چهار شهر استان، شاهرود و سپس دامغان و گرم‌ترین شهر، سمنان و سپس گرمسار است. میانگین حداکثر مطلق درجه حرارت در ماه‌های تیر و مرداد که گرم‌ترین ماه‌های سال در استان سمنان است به ۲۵ درجه سانتی‌گراد و میانگین حداقل درجه حرارت در ماه‌های دی و بهمن که سردترین ماه‌های سال استان است به زیر ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. همچنین اختلاف حداکثر مطلق درجه حرارت بین گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال به ۳۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

بارش

در استان سمنان، نزولات جوی بسیار کم و غالباً به صورت ریزش باران است و میزان آن به طور متوسط به ۱۴۵ میلی‌‌متر در سال می‌رسد. با توجه به اینکه میزان رطوبت نسبی با بارندگی نسبت مستقیم دارد، لذا میزان رطوبت از غرب به شرق استان و از جنوب به شمال افزایش می‌یابد. به طوری که درصد رطوبت نسبی در شاهرود ۴۹ و در گرمسار ۴۰ درصد است.

شاهرود در میان شهرستان‌های مهم استان با ۱۶۱/۱ میلی‌‌متر بارش سالانه بیشترین و دامغان با ۱۲۰/۲ میلی‌متر کم‌ترین میزان بارندگی را دارند.

باد ها

تنوع ناهمواری و مجاورت کویر و کوهستان در محدوده استان (علاوه بر بادهای محلی) موجب پیدایش بادهای غربی و کویری هم شده است.

بادهای مهم استان عبارت‌اند از :
بادهای غربی :‌ این بادها معمولا مرطوب‌اند و در ماه‌های سرد سال از غرب تا شمال غربی می‌وزند.
بادهای کویری : این بادها معمولاً از مناطق کویری و بیشتر در ماه‌های گرم سال می‌وزند و موجب افزایش درجه حرارت و خشکی هوا می‌شوند. 
استان سمنان به علت تنوع جغرافیایی،‌ دارای آب و هوایی متفاوت است. به این صورت که در نواحی کوهستانی هوا سرد، در دامنه کوه‌ها معتدل و در کنار کویر گرم است.

وضعیت هوای استان در فصلهای مختلف

در دامغان به علت وزش بادهای شدید شمالی و بارندگی در نواحی گرگان و مازندران، زمستان‌ها سرد و تابستان‌ها معتدل، در سمنان تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها معتدل، در شاهرود با توجه به پستی و بلندی‌های آن، در قسمت شمالی سرد، در قسمت مرکزی معتدل و در قسمت جنوبی گرم است. در گرمسار نیز تغییرات فصل خیلی زیاد است. تابستان‌های این ناحیه بسیار گرم و خشک و زمستان‌های آن نسبتاً سرد و بارانی است.


بیشتر بخوانید:


تاریخچه استان سمنان

سمنان یکی از مناطق کهن و قدیمی ایران است که در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است. این دیار در مسیر اصلی راه های شرق به غرب و منطقه ی ماوراءالنهر و آسیای مرکزی و راه مشهور ابریشم، قرار داشته که این امر،بستر مناسبی را برای شکل گیری حوادث مهم تاریخی در این منطقه به وجود آورده است.بنیانگذار شهرسمنان را تهمورث دیوبند می دانند.

در زمان شروع عصر آهن،آریایی ها از دو سوی وارد ایران شدند، آن دسته از آریایی ها که از شمال شرق به ایران راه یافتند، در مسیر خود در استان های شمال شرقی همچون گلستان،خراسان و سمنان ساکن شدند.این منطقه در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشان جزئی از ایالت بزرگ پارت یا پرتو و سرحدی ایالت های پارت و ماد به شمار می رفت.

قومس و اسماعیلیان

قلعه های سارو به جای مانده از اسماعیلیان قومس

سمنان در دوره های بعد از اسلام جزو سرزمین تاریخی قومس(کومش) به شمار می آمد که این دیار از کانون های مهم اسماعیلیان در قرن های ششم و هفتم هجری بود،به طوری که در این ایالت ۱۵۰ قلعه در اختیار این فرقه قرار داشت و هر مجموعه از آن ها را یک کدخدا و هر قلعه مجزای آن را یک محتشم که به منزله فرماندار کل یا حاکم بزرگ شهر بود، زیر نظر داشت. سمنان در دوران مغول،همچون سایر نقاط ایران از حمله،کشت و کشتار این قوم در امان نماند و متحمل خسارات جانبی و مالی بسیار شد. در زمان تیمور لنگ نیز،سمنان به تصرف صوفیان در آمد.

دوران زندیه و قاجاریه

در زمان کریم خان زند،سمنان در اختیار بزرگان خانواده قاجار قرار گرفت . بعد از مرگ او نیز آقا محمدخان قاجار توانست ولایت قومس«سمنان ،دامغان، بسطام» را در اختیار خود در آورد. فتحعلی شاه نیز خطه قومس را که زادگاهش بود مورد توجه قرار داد و ذوالفقار را به عنوان حاکم سمنان برگزید.

نام جغرافیایی قومس تا اواخر دوران قاجار معمول بوده و در دوران حکومت پهلوی اول،سمنان در شمار شهرهای استان دوم ،یعنی مازندران در آمد.در آغاز سال ۱۳۴۰ هجری شمسی طبق تصویب نامه هیئت وزیران، ایالت کومش «سمنان، دامغان، شاهرود،بسطام و سرخه» و جنوب طبرستان یعنی مهدیشهر و شهمیرزاد و نقاط تابعه آن ها، از نظر تقسیمات کشوری به نام فرمانداری کل سمنان نامگذاری شد و مرکز حکومت آن نیز در شهر سمنان تعیین و مستقر گردید.

در ۱۳۵۵ هجری شمسی طبق تصمیم دولت وقت با اضافه شدن دماوند، فیروزکوه،گرمسار و ورامین فرمانداری کل سمنان به استان سمنان تبدیل شد و مرکز آن نیز همان، شهر سمنان باقی ماند. دو سال بعد،دماوند،فیروزکوه و ورامین از این استان جدا شدند و استان کنونی سمنان شکل گرفت.

جاذبه های گردشگری و تاریخی

جنگل ابر شاهرود

جاذبه های شهر سمنان

 • دروازه ارگ
 • مسجد امام
 • مسجد جامع سمنان
 • مناره سلجوقی
 • گرمابه پهنه
 • آهوان
 • آرامگاه پیر نجم الدین
 • بقعه پیغمبران
 • بازار سمنان
 • بازار شیخ علاءالدوله

جاذبه های شهر شاهرود

 • روستای مجن
 • چشمه هفت رنگ مجن
 • منطقه حفاظت شده خارتوران
 • دشت آفتابگردان کالپوش
 • آبشار نکارمن
 • آبشار و قندیل های یخی آوستا
 • جنگل ابر

جاذبه های شهر گرمسار

 • کوه اژدها
 • کویر ریگ جن
 • تونل نمک گرمسار
 • جاده سنگ فرش

جاذبه های شهر دامغان

 • گنبد زنگوله
 • مسجد جامع دامغان
 • برج چهل دختران
 • برج طغرل
 • آرامگاه پیرعلمدار
 • کویر حاج علی قلی
 • سد شاهچراغی
 • بازار دامغان
 • کاروانسرای سپه سالار امیریه

مشاهیر استان سمنان

آرامگاه بایزید بسطامی

در استان سمنان شخصیت‌ها و مفاخر بزرگ فرهنگی، دینی و عرفانی برجسته‌ای به دنیا آمده و پرورش یافته‌اند.مفاخر بزرگ و بسیاری از شعرا و بزرگان علم و ادب که در ایران از شهرت خاصی برخوردارند از این دیار برخاسته و در این سامان زیسته اند و در عالم عرفان و علم وادب می درخشند.

بایزید بسطامی عارف بزرگ، شیخ ابوالحسن خرقانی، شیخ علاءالدوله سمنانی، فروغی بسطامی، منوچهری دامغانی، ابن یمین فریومدی، یغمای جندقی، حاج ملا‌علی حکیم الهی سمنانی ،آیت ا… شاهرودی، علامه حائری سمنانی و… از مشاهیر استان سمنان هستند.

بیمارستان ها و مراکز درمانی

سمنان

 • بیمارستان کوثر
 • بیمارستان امیرالمؤمنین
 • بیمارستان شفا
 • مجموعه کلینیک های ویژه
 • بیمارستان سینا
 • بیمارستان فاطمیه سمنان

شاهرود

 • بیمارستان امام حسین
 • بیمارستان فاطمیه
 • بیمارستان خاتم الانبیا

دامغان

 • بیمارستان ولایت
 • بیمارستان ۱۱ محرم

گرمسار

 • بیمارستان امام خمینی
 • بیمارستان معتمدی

مهدیشهر

 • بیمارستان ۱۵ خرداد

آرادان

 • بیمارستان امام حسین

میامی

 • بیمارستان امام رضا(ع)

منابع

سینا بهاروند

سینا بهاروند هستم.متولد بهمن ماه ۱۳۸۲ در خرم آباد. هم اکنون در شهر همدان سکونت دارم. امیدوارم که بتوانم در این سایت به افزایش دانش و اطلاعات شما عزیزان کمک کنم. (از این که ما را دنبال می کنید متشکریم)

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن