اشخاصمقالات

زندگینامه ماری کوری

به گزارش وبسایت علمی آموزشی بدانید ها شخصیت های معروف علمی و هنری به دلیل زندگی متفاوتی که داشته اند اغلب مورد توجه بوده اند. چرا که مطالعه ی زندگی این بزرگان، به ما می آموزد که «نابرده رنج گنج میسر نمی شود». ما در این مطلب به تحقیق در زندگی فیزیکدان و شیمی دان بزرگ، ماری کوری پرداخته ایم. پس با بدانید ها همراه باشید.

زندگینامه ماری کوری را بخوانید…

تولد و تحصیل

به گزارش بدانید ها ماری کوری با نام اصلی ماریا اسکلودوسکا در روز ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ درشهر ورشوی لهستان دیده به جهان گشود. در آن دوران، لهستان هنوز بخشی از منطقه فرمانروایی روسیه محسوب می‌شد. پدر وی دبیر ریاضی و فیزیک بود و مادر او نیز مدیر یکی از بهترین مدرسه های دخترانه در آن منطقه بود. ماریا نیز مانند بیشتر بزرگان عرصه ی علم و دانش، در دوره زندگی خود پستی‌ و بلندی‌های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته بود و اتفاقات تلخی را تجربه کرده بود. یکی از این اتفاقات دچار شدن مادرش به بیماری سل در سال ۱۸۷۰ بود که بر اثر آن در سال ۱۸۷۸ زمانی که ماریا تقریبا ۱۰ ساله بود، جان خود را از دست داد. جالب است بدانید که ماری کوری کوچکترین فرزند از پنج فرزند خانواده بود.

همزمان با بیماری مادر ماریا، پدرش نیز به علت در میان گذاشتن عقاید ملی‌ گرایی اش بادانش آموران، از کار اخراج گردید. از این‌ پس خانواده شدیداً در مضیقه ی مالی قرار داشت به همین علت آن‌ ها به‌ ناچار خانه شان را به کاروانسرا تبدیل کردند تا از این راه امرار معاش کنند. درنتیجه شرایط برای ماری دشوارتر گردید؛ زیرا او در نوجوانی اش نه‌ تنها باید درس می‌خواند، بلکه باید کار هم می‌ کرد.

زندگینامه ماری کوری

ماری کوری استعدادی بی نظیر داشت

ماریا از کارهای دوران نوجوانی پس‌ اندازی برای خود جمع کرد و بخشی از این پس‌انداز را به خواهرش برونیسلاوا داد تا در فرانسه، به تحصیل علوم پزشکی بپردازد. برونیسلاوا نیز قرار بود بعدا در ادامه‌ ی تحصیل به ماریا کمک کند. ماریا در سال‌های تحصیل خواهرش در فرانسه، سخت مشغول کار بود و شب‌ها به مطالعه‌ می‌ پرداخت. به‌ علاوه او در کلاس‌های درس و سخنرانی‌ ها و رویدادهای رایگان یک کتابخانه‌ ی لهستانی شرکت می‌کرد تا در مورد فرهنگ لهستانی و علوم کاربردی نیز نکاتی بیاموزد. البته در آن سال‌ها تحصیل دختران در لهستان ممنوع بود و نیروهای تزار روسی، ماریا را از ادامه‌ی حضور در کتابخانه منع کردند.

ماریا یک سال زودتر از شرایط قانونی در لهستان، یعنی ۱۵ سالگی درسش را تمام کرد و با این کار نشان داد که استعداد درخشانی دارد. وی در ۱۶ سالگی، مدال طلای رقابت‌های علمی را از یک دبیرستان روسی دریافت کرد و این اتمام کار بود زیرا ادامه تحصیل در لهستان بیش از این ممکن نبود.

زندگینامه ماری کوری

پس‌ازآن ماریا به مدت یک سال به‌ سوی عمو و عمه‌اش رفت تا کمی استراحت کند، هنگامی‌ که ماری کوری پس از یک سال به خانه بازگشت متوجه شد که دارایی‌ شان براثر برنامه‌ریزی نادرست پدر از بین رفته پس او به‌ ناچار معلم سرخانه شد. اما ماری دوست داشت که همچنان تحصیل کند و کار نیز بکند، بنابراین او به دانشگاه آزاد رفت و در آنجا به تدریس و تحصیل مشغول شد.

سفر به پاریس

ماریا در نوامبر سال ۱۸۹۱ و در ۲۴ سالگی به پاریس رفت. او در آنجا نامِ ماری «که تلفظ فرانسوی ماریا بود» را انتخاب کرد و در شروع تحصیل، به‌مطالعه‌ی رشته‌های شیمی، ریاضی و فیزیک در سوربن پرداخت. سوربن در آن زمان هم بهترین دانشگاه پاریس بود. دوره‌های این دانشگاه به زبان فرانسه برگزار می‌شدند و ماری مجبور بود به‌ سرعت این زبان را بیاموزد.

زندگینامه ماری کوری

ماری ابتدا در خانه‌ی خواهر و شوهر خواهرش زندگی می‌کرد. محل زندگی آنها با دانشگاه سوربن فاصله‌ای یک ساعته داشت و به‌همین دلیل، پس از مدتی ماری یک خانه در نزدیکی دانشگاه اجاره کرد. آپارتمان او وضعیتی مناسبی نداشت و نبود وسایل گرمایشی، زندگی را در روزهای زمستان برای او بسیار سخت می‌ کرد.

با وجود این مشکلات، استعداد و مخصوصا پشتکار بالا همواره همراه ماری بود و او در سال ۱۸۹۳ و در سن ۲۶ سالگی، مدرک کارشاسی ارشد خود را به‌عنوان دانشجوی برتر در رشته‌ی فیزیک دریافت کرد. پس از فار‌غ‌التحصیلی، یک کمک‌ هزینه‌ ی صنعتی به ماری اهدا شد تا در مورد تأثیر ذرات ترکیب فولاد در خواص مغناطیسی آن تحقیق کند. هدف نهایی او، تدوین روشی برای ساخت آهنرباهای قوی‌ تر بود.

همچنین  او در سن ۲۷ سالگی و در سال ۱۸۹۴، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ ی شیمی نیز دریافت کرد. دلتنگی برای وطن نیز همواره با این دانشمند باهوش همراه بود. او پس از اتمام پروژه‌ی فولاد آهنربایی، برای مدتی به لهستان رفت اما امیدش برای یافتن شغل در این کشور، بی‌نتیجه ماند. دلیل آن نیز همان محدودیتی بود که سال‌ها قبل، او را از تحصیل در لهستان باز داشت.

ازدواج با پیر کوری

زندگینامه ماری کوری – ماری کوری و پیر کوری در آزمایشگاه

به‌هرحال ماری به پاریس بازگشت و این بار تصمیم گرفت تا تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه دهد. او در سال ۱۸۹۵ و در ۲۸ سالگی با پیر کوری آشنا شد و با وی ازدواج کرد. پیر در آن زمان ۳۶ سال داشت. او به‌ تازگی مدرک دکتری خود را دریافت کرده و به‌عنوان استاد مشغول به فعالیت شده بود. پیر دانشمندی شناخته شده و قابل احترام بود. او در ۲۱ سالگی به همراه برادرش جک، مفهوم پیزوالکتریسیته را کشف کرد.

به‌ علاوه، پیر سابقه‌ای طولانی در تحقیقات شاخه‌ ی مغناطیس داشت و مفهومی را کشف کرد که امروز به نام نقطه‌ ی کوری شناخته می‌شود. این نقطه، دمایی است که یک تغییر کوچک در آن، تأثیری بزرگ روی خاصیت مغناطیسی ماده دارد. ماری پس از ازدواج با پیر، نام خانوادگی او را نیز به نام خانوادگی خود اضافه کرد.

او در آن سال‌ ها مشغول تحقیقات مقطع دکتری بود و برای این تحقیقات، عنصر اورانیوم را برگزید. در سال ۱۸۹۵، ویلهلم رونگتن پرتوهای X و فرآیند تصویربرداری از اعضای داخل بدن را کشف کرد. یک سال بعد، دانشمندی با نام هنری بکرل کشف کرد که پرتوهای منتشر شده از اورانیوم، توانایی عبور از فلزات را دارند و البته، متفاوت از پرتوهای X هستند.

زندگینامه ماری کوری

مطالعه بر روی اورانیوم

ماری تصمیم گرفت تا روی این پرتوهای جدید تحقیق کند. این زمینه، بحثی جذاب و جدید برای مطالعات دکترای او بود. ماری در مسیر مطالعه‌ی این پرتوها، کشفیات قابل توجهی انجام داد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت:

  • پرتوهای اورانیوم، هوای مسیر خود را از لحاظ الکتریسیته، باردار می‌کنند. این هوا، رسانای الکتریسیته خواهد بود. این کشف ماری، با استفاده از یک الکترومتر انجام شد که پیر و برادرش اختراع کردند.
  • تعداد پرتوهای ساطع شده از اورانیوم، تنها به مقدار اورانیوم حاضر بستگی دارد. در واقع، حالت شیمیایی اورانیوم در این تعداد بی‌تأثیر است. او با این کشف به این نتیجه رسید که پرتوها از داخل اتم‌های اورانیوم ساطع می‌شوند و نیازی به واکنش‌های شیمیایی ندارند.
  • مواد معدنی حاوی اورانیوم همچون پیچ ‌بلند و توربرنیت، تأثیر بیشتری نسبت به اورانیوم خالص در باردار کردن هوا دارند. او نظریه‌ای در این مورد مطرح کرد. طبق این نظریه، این مواد باید حاوی یک عنصر شیمیایی دیگر و فعال‌تر از اورانیوم باشند.
  • عنصر شیمیایی توریوم نیز مانند اورانیوم پرتو ساطع می‌کند.

ماری شکست ناپذیر و کشف پولونیوم و رادیوم

زندگینامه ماری کوری – بیشتر زمان وی در آزمایشگاه سپری میشد.

هنگامی که ماری کوری متوجه شد که این ماده معدنی که حاوی اورانیوم است، مقدار زیادی رادیواکتیو را از اورانیوم وام می گیرد، وی این عقیده را مطرح کرد که عناصر دیگری که باعث افزایش سطح رادیواکتیویتی می شوند نیز، وجود دارد.کوری شروع به کار بر روی دو ماده معدنی و در نهایت استخراج یک پودر که ۳۳۰ برابر رادیواکتیوتر از اورانیوم بود نمود آنها سپس نام لهستان (Poland)، کشور مادری کوری را بر عنصر پولونیوم (Polonium) گذاشتند. 

این کشیف نتیجه ی گرانبهای کار پرزحمت و طاقت فرسای ماری کوری در ازای تنها چند قطره ازماده ای بود که ماری و پیر ان را در لوله های آزمایشگاهی نگهداری می کردند بر اثر این کارهای طاقت فرسا در نخستین زمستان ماری کوری دچار نوعی عفوت و التهاب ریوی شد تمام فصل را مریض بود ولی پس ازبهبودی کار پختن مواد در دیگها را در آزمایشگاه از سر گرفت سال پس از آن نخستین دخترش به نام ایرنه متولد شد پیر و ماری کوری در ماه جولای (مرداد ماه) همان سال توانستند کشف این عنصر را انتشار دهند.

کشف رادیوم

وقتی که پولونیوم کشف شد، با توجه به مقدار مایع باقی مانده جهت فعالیت رادیواکتیویته مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت؛ سپس آنها بار دیگر از سطح بالای رادیواکتیو مایع در دسترس استفاده کردند و به سرعت، شروع به کار برروی ترکیب کردند تا عنصر دیگری را که باعث ایجاد رادیواکتیو شده را بیابند. کار خسته کننده آنها، نتیجه ی بسیار خوبی را به آنها هدیه داد و انها سرانجام عنصر رادیوم را کشف کردند. واژه رادیم از واژه ی لاتین Radius به معنای پرتو الهام می گرفت. 

زندگینامه ماری کوری

ماری کوری سرانجام در ژوئن سال ۱۹۰۳، مدرک دکترای خود را در رشته‌ی فیزیک دریافت کرد. داوران وی معتقد بودند او بزرگترین تأثیر علمی تاریخ در یک پایان‌نامه‌ی دکترا را از خود بر جای گذاشته است. ۶ ماه بعد، این دانشمند جایزه‌ی نوبل فیزیک را به‌عنوان اولین زن تاریخ ازآن خود کرد. او این جایزه را به‌صورت مشترک با پیر کوری و هنری بکورل دریافت کرد. منابع تاریخی، بکرل را کاشف اصلی رادیواکتیویته می‌دانند. هیئت داوران نوبل قصد داشت ابتدا تنها جایزه را به پیر و هنری بدهد اما اصرارهای پیر کوری باعث شد تا ماری نیز در این جایزه سهیم باشد.

درگذشت پیر

جایزه ‌ی نقدی نوبل، شرایط زندگی را برای ماری و پیر آسان‌تر کرد. آنها با این جایزه توانستند یک دستیار آزمایشگاه استخدام کنند. پیر نیز کرسی تدریس فیزیک را در دانشگاه سوربن تصاحب کرد. دانشگاه نیز یک آزمایشگاه مجهزتر در اختیار این زوج قرار داد. آنها در سال ۱۹۰۴ صاحب یک دختر دیگر با نام ایو شدند.

در سال ۱۹۰۶، زندگی آرام و خوشبخت خانواده ‌ی کوری دچار یک نقطه‌ ی سیاه شد. پیر در یک حادثه در تصادف با یک درشکه جان خود را از دست داد. ماری باوجود ناراحتی شدید از مرگ پیر، پیشنهاد سوربن برای تدریس فیزیک به‌جای او را قبول کرد. این تدریس نیز یک تاریخ ‌سازی دیگر توسط ماری بود. او به‌ عنوان اولین استاد زن در دانشگاه پاریس فعالیت می‌کرد.

ماری درجنگ جهانی اول

با شروع جنگ جهانی اول، ماری نتایج علمی خود را به دنیای واقعی و با کاربردهای مفید عرضه کرد. او با کمک دختر ۱۷ ساله‌اش آیرین، تجهیزات تصویربرداری پزشکی نیمه‌پرتابل را برای استفاده در میدان‌های جنگ طراحی و تولید کرد. تا پایان آن جنگ، بیش از یک میلیون سرباز توسط دستگاه‌های این دانشمند تحت عکاسی پزشکی قرار گرفتند.

زندگینامه ماری کوری

رادیوم در آن سال‌ها قیمتی در حدود ۱۲۰ هزار دلار برای هر گرم داشت که در ارزش کنونی، میلیون‌ها دلار می‌شود. ماری کوری تنها می‌توانست یک گرم از این ماده را برای تحقیقات سرطان تهیه کند. او در سال ۱۹۲۰ مصاحبه‌ای با ژورنالیست مشهور آمریکایی ماری متینگلی ملونی مشهور به میسی داشت. میسی از ماری پرسید که آیا می‌تواند کمکی به موسسه‌ی تحقیقاتی او داشته باشد. ماری در پاسخ تنها درخواست یک گرم رادیوم کرد. در آن زمان شرکت‌های آمریکایی حدود ۵۰ گرم رادیوم غنی‌شده داشتند.ماری در جنگ حهانی اول از آسیب‌دیدگان جنگ تصویربردای اشعه X انجام می‌داد

میسی در سفر به آمریکا کمپینی را برای فراهم کردن رادیوم مورد نظر ماری کوری برگزار کرد. در نهایت ۱۰۰ هزار دلار پول جمع شد و یک شرکت شیمیایی در پیتزبورگ، یک گرم رادیوم را با تخفیف به همین قیمت به ماری فروخت. در ۲۰ می سال ۱۹۲۱، رئیس جمهور وقت آمریکا وارن هاردینگ، این یک گرم رادیوم را در یک جعبه‌ی فلزی مخصوص، به ماری اهدا کرد.

مرگ و میراث ماندگار

ماری کوری در ۴ جولای سال ۱۹۳۴ و در سن ۶۶ سالگی از دنیا رفت. دلیل مرگ او، کم‌خونی آپلاستیک بود که در مغز استخوان رشد می‌کند. کارشناسان، تماس با مواد رادیواکتیو را دلیل ایجاد این بیماری در کوری می‌دانند. دانشمندان کنونی احتیاط بسیار بالایی در تماس با این مواد دارند. اما بزرگانی همچون ماری کوری این احتیاط را نداشتند. به‌همین دلیل کتاب‌ها و یادداشت‌های او نیز به‌حدی حاوی مواد رادیواکتیو هستند که در جعبه‌های مخصوص نگهداری می‌شوند.

سخنان و نقل قولها

  • “هیچ چیز در زندگی ترسناک نیست، فقط باید درک شود، حالا هرچه بیشتر درک کنیم ممکن است کمتر از آن بترسیم. “” در مورد افراد کمتر وبیشتر در مورد ایده ها کنجکاو باشید”.
  • “زندگی برای هر یک از ما آسان نیست.اما این یعنی چه؟یعنی ما باید پایدارتر و بالاتر از همه اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و بر این باور باشیم که ما برای چیزی دلگرم هستیم و باید آن را به دست آوریم. “
  • “در تمام طول زندگی، دید تازه ام نسبت به طبیعت باعث شد که من مانند یک کودک شادی کنم.”
  • “من آموختم که راه پیشرفت، سریع و آسان نیست.”
  • “هرگز حواس خود را به آنچه گذشته است ندهید؛ فقط ببینید که چه کاری باید اکنون انجام شود.”
  • “یک دانشمند در آزمایشگاه فقط یک تکنسین است … همچون یک کودک که با پدیده های طبیعی روبرو است ،که او را تحت تاثیر قرار می دهد مثل، داستان های پری ها”.

منابع

سینا بهاروند

سینا بهاروند هستم.متولد بهمن ماه ۱۳۸۲ در خرم آباد. هم اکنون در شهر همدان سکونت دارم. امیدوارم که بتوانم در این سایت به افزایش دانش و اطلاعات شما عزیزان کمک کنم. (از این که ما را دنبال می کنید متشکریم)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن